FAQ

1. Co to jest implant dentystyczny i z czego jest zbudowany?

Implant dentystyczny to tytanowa śrubka o długości od 8 do 16mm i grubości od 2,5 do 6 mm, składająca się głównie z dwóch części:

  • tytanowej śruby umieszczanej chirurgicznie w kości (podstawa),
  • filaru – również zbudowanego z tytanu, który jest bazą dla odtworzenia korony zęba.

Implant zbudowany jest z Tytanu, materiału bardzo wytrzymałego i odpornego, który nie wywołuje reakcji alergicznych, jest akceptowany przez organizm ludzki, co oznacza, że nie ma obawy przed jego odrzuceniem.

2. Kto może mieć wszczepione implanty?

Implanty można wszczepiać wszystkim ogólnie zdrowym osobom dorosłym, posiadającym odpowiednią ilość i jakość kości w miejscu planowanego umieszczenia wszczepu:

  • osoby dorosłe – warunkiem podjęcia takiego leczenia jest zakończenie rozwoju i całkowite ukształtowanie kości szczęk;
  • osoby ogólnie zdrowe – ogólny stan zdrowia ma istotny wpływ na powodzenie leczenia. Przebyte lub obecne choroby ogólne takie jak: nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, osteoporoza, itp. mają negatywny wpływ na proces osteointegracji (wygajania implantu) i gojenie ran;
  • osoby posiadające odpowiednią ilość i jakość kości – prawidłowa, zdrowa tkanka kostna stanowi podłoże dla wszczepu. Od jej ilości i jakości zależy w dużej mierze powodzenie leczenia. Problemem są: zanik wyrostka zębodołowego i niewystarczająca ilość miejsca dla wszczepu.

Nie są to jednak problemy nie do rozwiązania – z pomocą przychodzą nam w takiej sytuacji nowoczesne metody chirurgii przedimplantacyjnej.

3. Czy wszczepianie implantów jest bolesne?

Zabieg wszczepiania implantów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – jest zatem bezbolesny. Natomiast dzięki delikatności i precyzji techniki operacyjnej, jego uciążliwość dla pacjenta jest mniejsza w porównaniu do zabiegu ekstrakcji zęba.

4. Czy wszczepy mogą całkowicie zastąpić naturalne uzębienie?

Uzupełnienia oparte na wszczepach pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego i skutecznego odtworzenia czynności żucia. Warto pamiętać, że uzupełnienia oparte na implantach są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tylko one zapewniają pacjentowi trwały wynik leczenia, komfort użytkowania oraz są w stanie całkowicie zastąpić uzębienie naturalne.

5. Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów, przy korzystnych warunkach ogólnych oraz panujących w jamie ustnej pacjenta, nie niesie zwykle żadnego ryzyka. Powszechnie po zabiegu implantacji mogą pojawić się niewielkie, przejściowe dolegliwości bólowe oraz obrzęk tkanek miękkich. Aby nie dopuścić do wystąpienia poważniejszych powikłań, pacjenci przez kilka dni po zabiegu przyjmują antybiotyk.

6. Jaka jest trwałość implantów?

Sam implant jako taki jest niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to wszczep umieszczony w żywym organizmie, część reakcji na obce ciało jakim jest implant, zależy od stanu organizmu użytkującego. Jeżeli w trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą mieć one negatywny wpływ na efekt terapii. Inaczej wygląda kwestia części protetycznej, obejmowanej zwykle gwarancją. Jako element materialny, może ona ulegać zużyciu, co wiąże się z koniecznością okresowej wymiany niektórych jej części (np. części z porcelany).

7. Czy higiena jamy ustnej jest ważna?

Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w powodzeniu leczenia implantologicznego. Jeżeli implanty dentystyczne mają długo spełniać swoją rolę, zadaniem pacjenta jest utrzymanie wzorowej higieny jamy ustnej. Zadanie to wymaga samodyscypliny i ścisłej współpracy z lekarzem, a zaczyna się tuż po zakończeniu zabiegu – przez 2 godziny nie należy jeść, a unikanie potraw gorących jest wskazane przez cały dzień. Bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu (przynajmniej w ciągu 48 godzin po zabiegu), ograniczenie potraw sprzyjających gromadzeniu się płytki nazębnej. Jako że zanieczyszczenia gromadzące się wokół implantu, stanowią zbiorowisko bakterii, mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia i w skrajnych przypadkach odrzucenia wszczepu, wskazany jest jak najszybszy powrót do delikatnego mycia zębów. Pomocne w pielęgnacji jest 2-3 krotne płukanie jamy ustnej płynem dezynfekującym w ciągu dnia. To na początek, ale ważne jest, by prawidłowa higiena jamy ustnej była utrzymywana przez cały okres korzystania z uzupełnień opartych na implantach. Sprzyja temu regularne zgłaszanie się na zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów, często łączonego z wizytą kontrolną.

8. Jak na leczenie implantami wpływa palenie papierosów?

Palenie tytoniu pogarsza zdolności regeneracji tkanek, w związku z tym obniża istotnie szanse pozytywnego rokowania co do przyjęcia i długotrwałego utrzymania wszczepu. Zwiększa odrzucenie implantu czterokrotnie. Przyczynia się również do łatwiejszego odkładania się trudnych do usunięcia osadów na zębach i uzupełnieniach protetycznych.

9. Jakie jest ryzyko nieprzyjęcia się wszczepu?

Brak integracji implantu z kością zdarza się rzadko. Statystycznie jest to ok. 4%, czyli na 100 wszczepionych implantów cztery nie zrastają się z kością. Przyczyny tych niepowodzeń są różne. Powodem może być zły stan kości, infekcja czy też błąd w technice samego zabiegu. Często trudno określić, co było przyczyną wydzielenia się implantu. W żadnym wypadku nie jest to jednak reakcja alergiczna lub autoimmunologiczna.

10. Co w sytuacji, gdy implant po zabiegu nie zintegruje się z kością?

Niestety może się zdarzyć, że z trudnych do ustalenia przyczyn, znajdą się Państwo w 4 procentowym odsetku pacjentów, u których nie nastąpiła osteointegracja, czyli implant nie zrósł się z kością. W tym przypadku musi on być usunięty a następnie wysterylizowany i odesłany do producenta w celu wykonania badań. Po ok. 2 miesiącach u Pacjenta powtórnie zostaje wykonany zabieg implantacji. W to samo miejsce wszczepiony zostaje nowy implant otrzymany od producenta w ramach gwarancji. Pacjent ponosi tylko koszt powtórnie wykonanego zabiegu.

11. Jak długo utrzyma się w kości wszczepiony implant?

Jeśli leczenie implanto-protetyczne zostało wykonane prawidłowo a pacjent utrzymuje dobrą higienę jamy ustnej i regularnie zgłasza się na wizyty kontrolne, wyniki leczenia na pewno będą długotrwałe. Możemy tu mówić o średniej przeżywalności implantu, która wynosi 15-20 lat. Musimy